EKG

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) polega na zapisywaniu aktywności elektrycznej serca rejestrowanej z powierzchni ciała, umożliwiające wykrycie zaburzeń rytmu serca. Badanie EKG rzadziej wykonywane u kotów, niż u psów, albowiem u psów zaburzenia rytmu serca są znacznie częstsze. Identyfikacja pacjentów z zaburzeniami rytmu serca jest bardzo ważną częścią procesu diagnostycznego, w szczególności jeśli wykryje się nie neregularności pracy serca w trakcie badania klinicznego. 

Należy pamiętać, że arytmie często stanowią ważne powikłania kardimiopatii  przerostowej kotów, kardiomiopatii rozstrzeniowej i endokardiozy  u psów. Podczas badania echo serca lekarz weterynarii może zalecić wykonanie dodatkowego badania EKG w przypadku wykrytych zaburzeń rytmu serca. Częstotliwość akcji serca w gabinecie u zdrowego kota  wynosi około 160-240/min, u psów 80-160/min. Natomiast u chorych osobników z niewydolnością serca może dochodzić a czasem nawet przekraczać 300/min.

Badanie EKG jest najwięcej wnoszącym do diagnozy badaniem które można przeprowadzić u pacjenta z wykrytą arytmią podczas osłuchiwania. Wyjątek stanowi arytmia (niemiarowość) oddechowa, która u psów jest fizjologiczna. Na zapisie EKG można też zobaczyć poszerzenie jam serca i przerost mięśnia sercowego.

Badanie polega na podpięciu 4 elektrod do skóry psa i przeprowadzenia kilkunastosekundowego zapisu na specjalnym papierze aktywności elektrycznej serca. Czasem wykonuje się dłuższe zapisy, zwłaszcza wtedy kiedy wykryje się nieprawidłowości rytmu serca. Na zapisie możemy zobaczyć następne zaburzenia rytmu serca

  • arytmie komorowe 
  • arytmie nadkomorowe
  • bradyarytmie 
  • bloki przedsionkowo-komorowe

Ocena rytmu serca, rodzaju arytmii wraz z całością wyników badania klinicznego oraz badań dodatkowych może być pomocna w ustaleniu odpowiedniego leczenia z wykorzystaniem leków antyarytmicznych. Nie zawsze jednak są one potrzebne, czasem zdarza się że arytmii pojawiają się jako towarzyszące zaburzenia różnym chorobom i wówczas leczenie chorób podstawowych może przywrócić rytm serca do normy.