Dlaczego do usunięcia kamienia nazębnego trzeba zwierzę znieczulić ?

Kiedy widzimy w jamie ustnej dramatyczny kamień nazębny, paradontozę a zapach odrzuca na odległość, my lekarze zazwyczaj zastanawiamy się dlaczego tak się dzieje.

Czy nikt tego nie widzi ?

Czy nikt tego nie czuje ?

Jeśli boli nas ząb szukamy stomatologa nawet w nocy i w dni świąteczne, dlaczego nie zwracamy uwagi na cierpienie naszych towarzyszy?

Jego ból zęba nie zawsze objawia się jęczeniem, wyciem czy innymi dźwiękami, zazwyczaj cierpią bezgłośnie w bólu przeżuwając jedzenie jedną bądź drugą (mniej bolesną stroną) lub połykają pokarm nierozgryziony narażając się na dalsze problemy z żołądkiem, wątrobą czy jelitami. Czasem jednak tak się nie dzieje…

Zwierzęta trafiają jednak częściej do lekarzy weterynarii i słyszą, że trzeba zrobić z tym porządek, to jest znieczulić i usunąć kamień nazębny, oczyścić kieszonki poddziąsłowe, wypolerować i polakierować. A potem czasem dostają pasty do zębów, płyny do zębów i inne porady dotyczące problemów z chorobami zębów. Chociaż zwykle słyszymy takie coś :

Ale mój pies/kot jest stary i się nie da…(WIEK TO NIE CHOROBA! Warto to zapamiętać bo jak nie zakwalifikujemy się na zabieg wymiany biodra w wieku 8o lat bo lekarz powie, że już starzy jesteśmy to warto to im powiedzieć – jestem stary, a czy jestem chory pokażą badania kwalifikujące mnie do tej operacji ale je najpierw zróbcie a nie wróżycie z fusów!)

Ale serce mu nie wytrzyma…(od tego jest lekarz żeby to stwierdzić – zbada serce lub wyśle na badanie kardiologiczne, jeśli stan ogólny jest poważniejszy wykona pewne konieczne badania do określenia tego stanu (badania krwi, moczu, usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej i inne, co więcej zwykle w większych lecznicach zajmujących się tymi pacjentami nad znieczuleniem czuwa nie lekarz wykonujący zabieg tylko druga osoba – anestezjolog).

Dlatego poprosiliśmy naszego anestezjologa o napisanie tego artykułu dotyczącego standardów wykonywania zabiegów stomatologicznych (takie standardy obowiązują w naszej lecznicy, a czy w innych to warto zapytać o to swoich lekarzy…

Nasze standardy znieczulenia do zabiegów stomatologicznych ? dlaczego tak ważne jest znieczulenie i intubacja podczas tych zabiegów.

Opieka stomatologiczna psów i kotów jest niestety jednym z częściej pomijanych problemów u naszych pupili. Wiele zwierząt przychodzących do naszej lecznicy ma problemy stomatologiczne. Brzydki zapach z pyszczka, kamień nazębny, ropnie około zębowe są to problemy większości zwierząt w dorosłym oraz podeszłym wieku. Zdarza się, że choroby jamy ustnej jeżeli nie są leczone, często są bolesne oraz mogę doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz mogą nasilać zakażenia układu oddechowego. Dlatego tak bardzo ważne jest to u pacjentów, którzy mają problemu oddechowe.

W takiej sytuacji jeżeli mamy już problem jedynym wyjściem jest zabieg sanacji jamy ustnej. Ma to na celu usunięcie kamienia nazębnego czyli czyszczenie zębów, następnie ich polerowanie, lakierowanie oraz ewentualną ekstrakcję zębów jeżeli jest taka potrzeba. Zabieg jest wykonywany w narkozie. Ma to na celu zminimalizowanie stresu zwierzęcia, zniesienie bólu (chociaż zabieg nie jest wyjątkowo bolesny to jest dość nieprzyjemny) komfort pracy lekarza (żadne zwierzę bez narkozy nie będzie trzymało tak długo otwartego pyszczka) oraz zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta.

Często właściciele pytają czy nie ma możliwości wykonania tego zabiegu bez narkozy albo chociaż tylko w premedykacji (czyli tzw. głupim jasiu). Niestety nie można. Dalej zostanie wyjaśnione dlaczego.

Poniżej zostały przedstawione standardy zmieszczone przez American Animal Hospital Association (AAHA) opublikowane w 2013 roku. Standardy te zostały zatwierdzone przez American Veterinary Dental College. Czyli uznane na świecie stowarzyszenie stomatologów weterynaryjnych. Napisane jest tam między innymi, że od stowarzyszenia, oczekuje się najwyższego poziomu jakości usług, dlatego kierownictwo AAHA zadecydowało o konieczności aktualizacji tego standardu stomatologicznego, tak aby zawierał on najlepsze i najbezpieczniejsze procedury przedstawione w wytycznych. Najważniejszą informacją zawartą jest to, że sanacja jamy ustnej u zwierząt towarzyszących bez znieczulenia ogólnego i intubacji jest niedopuszczalna i poniżej standardu opieki weterynaryjnej. Intubacja podczas zabiegu znacznie zwiększa bezpieczeństwo znieczulenia oraz pozwala na większą kontrolę podczas zabiegu. Dzięki temu możemy w łatwy sposób reagować podczas pojawienia się skutków ubocznych związanych ze znieczuleniem szczególnie podczas problemów związanych z drogami oddechowymi. Jest również niezbędna podczas każdego zabiegu u psów które mają stwierdzoną zapaść tchawicy, lub są rasą która ma do tego skłonności. Dodatkową korzyścią jest to, iż dzięki intubacji chronimy drogi oddechowe przed dostawaniem się wody, bakterii oraz resztek kamienia nazębnego do tchawicy. Zaznaczone jest również, że znieczulenie ogólne jest niezbędne do prawidłowej oceny jamy ustnej oraz prawidłowego leczenia stomatologicznego czyli w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia nazębnego z całego zęba, a według badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie co najmniej 60 procent zanieczyszczeń jest w linii dziąseł. Bez znieczulenia możliwe jest usunięcie tyko części kamienia z zęba a praktycznie niemożliwe jest usunięcie go z odsłoniętego korzenia lub spod dziąseł, co było by zabiegiem bardziej kosmetycznym niż terapeutycznym. Standardy te zostały określone w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta podczas zabiegu oraz przeprowadzenia zabiegu w sposób profesjonalny i dający korzyści na jak najdłuższy okres czasu. Poniżej zamieszczam oryginalny fragment ze strony z wytycznymi.

The introduction of the 2013 AAHA Dental Care Guidelines for Dogs and Cats, approved and endorsed by the American Veterinary Dental College prompted AAHA to update the Dentistry Section of the standards. The Guidelines state that cleaning a companion animal?s teeth without general anesthesia is considered unacceptable and below the standard of care. General anesthesia with intubation is necessary to properly assess and treat the companion animal dental patient. The use of general anesthesia allows for the necessary immobilization without discomfort, periodontal probing, intraoral radiology, and the removal of plaque and tartar above and below the gum line including polishing to ensure patient health and safety. Because AAHA accredited practices are expected to practice the highest level of veterinary medicine, AAHA?s leadership felt it necessary to update the standards to reflect best practices outlined in the Guidelines.?

 

Lek.wet. Katarzyna Koprowska, anestezjolog – VETCARDIA