Kichanie wsteczne – niepokojący objaw choroby układu oddechowego czy fizjologia?
Zdarza się, że trafia do nas pacjent mogący prezentować dziwne objawy oddechowe, przypominające zachłystywanie się, krztuszenie się. Zwykle dotyczy to młodych psów ras małych i miniaturowych, jednakże nie jest to regułą. Problem wygląda na groźny, takim sporadycznie się staje, jednak w wielu przypadkach jest dość łagodna przypadłość zdrowotna.
Kichanie wsteczne objawia się gwałtownymi, krótkimi epizodami głośnego wdychania powietrza, wręcz nawet dynamicznego wciągania powietrza. Psy mają wyciągniętą głowę, zamkniętą jamę ustną, wargi są wciągane do jamy ustnej, a łokcie odwiedzione. Jest to prawidłowy i naturalny odruch obronny, spowodowany podrażnieniem błony śluzowej tylnej części gardła, który ma służyć usunięciu czynnika drażniącego z gardła, porównujemy go więc często do naszego kichania. Kichanie wsteczne można powstrzymać wywołując odruchy połykania lub wstrzymując oddech psa. W tym celu można rozmasować okolicę gardła lub zatkać nos, ale z reguły mijają samoistnie po około minucie. Taki widok może przestraszyć opiekuna, czasem zgłaszane jest to jako drgawki czy krztuszenie się. Kichanie wsteczne najczęściej nie wpływa negatywnie na zdrowie psa. U psów ras brachycefalicznych (np. mopsy, buldogi, boston teriery) może wyglądać to groźniej i powodować bardziej nasilone objawy w porównaniu do innych ras psów ze względu na ich anatomiczne problemy oddechowe, ale również u nich nie ma to z reguły złego wpływu na zdrowie po zakończeniu takiego epizodu.
Przyczyną kichania wstecznego może być podrażnienie błony śluzowej, np. przez wdychanie brudu/ kurzu przy węszeniu (często psy ćwiczące nose-work w ten sposób oczyszczają swoje drogi oddechowe). Bodźcem może też być nagła zmiana temperatury (wtedy zdarza się w zimie kiedy pies wychodzi z ciepłego domu na dwór), ale również duża ekscytacja.
W rzadszych przypadkach, szczególnie jeśli kichanie wsteczne zdarza się często, nasila się lub epizody się przedłużają należy szukać groźniejszych przyczyn tych epizodów. Do takich przyczyn mogą należeć:
– roztocza jam nosowych (świerzbowiec nosowy, występujący w Polsce)
– alergie powodujące podrażnianie tylnej części gardła
– infekcje górnych dróg oddechowych
– zapadająca się tchawica
– polipy, ciała obce i nowotwory w nosie lub gardle (co jest już bardzo poważne i wymaga dokładnej diagnostyki i terapii)
Również choroby powodujące przedostawanie się śluzu do tylnej części gardła mogą powodować kichanie wsteczne, jak np. zapalenie płuc, przełyk olbrzymi lub przewlekłe wymioty.
Aby takie przyczyny zdiagnozować wykonuje się szereg badań, w tym zdjęcia RTG czaszki, tomografię komputerową głowy, rinoskopię.
Kichanie wsteczne jest objawem i nie da się go leczyć, leczy się jednak po rozpoznaniu chorobę podstawową (przyczynę tego objawu), jeśli taka istnieje.
0 Comments