Badanie rentgenograficzne oraz ultrasonograficzne są to metody obrazowania opierające się na odmiennych prawach fizycznych do uzyskania obrazu. Wykorzystywane są między innymi do oceny wielu patologii struktur anatomicznych klatki piersiowej (tchawica, oskrzela, płuca, serce, węzły chłonne, naczynia, przełyk, przepona). Jedna i druga metoda obrazowania ma swoje zalety, wady, wskazania, p/wskazania i ograniczenia. 

W wielu przypadkach lekarz może zalecić wykonanie obu tych badań, gdyż dają one odmienne informacje – bardzo często uzupełniające się – które w połączeniu pozwalają na postawienie właściwego rozpoznania i wdrożenia leczenia. W przypadku monitorowania efektów leczenia, postępu choroby często wybierana jest jedna z tych metod. 

W przypadku obrazowania rentgenowskiego klatki piersiowej celem oceny płuc, zazwyczaj wskazane jest wykonanie minimum 2 ortagonalnych projekcji, a w zależności od potrzeb często potrzebne jest wykonanie 3, a nawet 4 projekcji. Należy pamiętać to, że nie każde zwierzę w danym momencie kwalifikuje się do diagnostyki radiologicznej – jeśli zwierzę ma duszność, jeśli nie jest w stanie stabilnym to lekarz może odstąpić od wykonania tego badania. W takiej sytuacji często pierwszym wykonywanym badaniem jest szybkie badanie ultrasonograficzne, które zwykle pozwala na postawienie podejrzenia, a często rozpoznanie głównej przyczyny złego stanu (przyczyny duszności). 

Należy pamiętać, że w przypadku przezklatkowego badania USG płuc możliwa jest tylko ocena powierzchni powietrznego narządu. Jeśli zmiana w płucu znajduje się za warstwą zdrowego/powietrznego płuca to nie będzie ona widoczna w badaniu – dlatego badanie rentgenowskie jest ważnym badaniem uzupełniającym, szczególnie w przypadku braku widocznych zmian w badaniu ultrasonograficznym, przy występowaniu objawów. 

Niewątpliwą zaletą badania ultrasonograficznego płuc jest możliwość wykonania go w wygodnej, niewymuszonej dla zwierzęcia pozycji i uwidocznienie bardzo drobnych zmian, które w badaniu radiologicznym nie byłyby widoczne.  Badania obrazowe klatki piersiowej (w szczególności płuc) wykonujemy zgodnie ze skierowaniem lekarza kierującego z innej lecznicy albo w zależności od decyzji lekarza wykonującego badanie po przeanalizowaniu potrzeb/wskazań na konsultacji kardiologicznej bądź pulmonologicznej. Lekarz omawia wtedy z właścicielem dostępne możliwości postępowania diagnostycznego przy danych objawach/podejrzeniu, koszta oraz oczekiwane informacje, które dane badanie ma wnieść.

    Podziel się: