Otyli żyją krócej, dłużej tylko jedzą? (Stanisław Jerzy Lec)
Ta powszechnie znana prawda zaczyna coraz bardziej dotyczyć psów i kotów. Gwałtownie rośnie liczba otyłych zwierząt również w Polsce. To coraz powszechniej występujące zjawisko ma prawdopodobne podobne przyczyny jak u ludzi. Nadmiar kalorii (smaczki, żywienie ponad normę – ?bo biedny taki?, ?bo tak smutno patrzy?, ?bo tak prosił?), zdecydowane ograniczenia w ruchu (brak czasu, życie telewizyjno-kanapowe)). Na co dzień odwiedzają nas tacy pacjenci. Dlaczego ? Poniżej następujące powody :
- szybko się męczy,
- ma duszności,
- kaszle po wysiłku,
- zemdlał/a,
Spora grupa tych pacjentów na skutek wymiaru XXL ma problemy z układem krążenia, układem oddechowym, narządami ruchu. Chcielibyśmy przybliżyć Wam ten problem z poziomu statystyki ?medycznej?. Nasza koleżanka Pani magister Jagna Wypych prowadziła przez pewien czas badania dotyczącego tego problemu. Nasi pacjenci oraz pacjenci innych gabinetów weterynaryjnych wypełniali ankiety dotyczące swoich pupili. Poniżej opracowanie ich opinii na temat stanu odżywiania psów.
Praca magisterska Jagny Wypych pt. ?Otyłość u psów? dotyczyła problemów otyłości u psów w Polsce oraz schorzeń z niej wynikających. Doświadczenie w postaci ankiety zostało przeprowadzone wśród 387 opiekunów psów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyniki.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety ponad 60% respondentów ocenia, iż jego pies mieści się w normie. 18% uważa swojego podopiecznego za trochę otłuszczonego, a 6%, że jego pies jest za gruby.
NASZ KOMENTARZ : Dość duża ilość osób na uwagi dotyczące nadwagi u swoich podopiecznych wzrusza ramionami (często również trochę nadmiernymi w wymiarze) lub mimo, że faktycznie posiadają naszym zdaniem otyłe zwierzę kwalifikuje je jako mieszczące się w normie (która została prawdopodobnie zmieniona w ich rozumowaniu tej normy).
Pyt. Jak ocenia Pani/Pan sylwetkę swojego psa?
Aby zdobyć wiedzę o tym jak właściciele oceniają sylwetkę swojego czworonoga, autorka w ankiecie posłużyła się Indeksem kondycji ciała – BCS u psów w skali 5-cio punktowej. Według 56% ankietowanych pies mieści się w normie, a aż 16% uważa, że sylwetka jego psa wykracza poza prawidłowy wzór.
Proszę zaznaczyć odpowiedni rysunek odpowiadający sylwetce Pani/Pana psa
Jeśli porównamy dwa powyższe wyniki ze sobą to, aż 72% ankietowanych uważa, że sylwetka jego psa mieści się w normie, co zgadza się z indeksem użytym w badaniu. Natomiast reszta nie potrafi prawidłowo ocenić sylwetki psa na podstawie rysunku lub robi to błędnie. Wyniki te pokazują, że właściciele mają problem z dokonaniem wyboru odpowiedniego rysunku i często nie zdają sobie sprawy z kondycji swojego psa.
NASZ KOMENTARZ: Faktycznie ocena w tej skali BCS jest wyjątkowo prosta z punktu widzenia lekarskiego. My lekarze robimy to dość często w czasie badania klinicznego, jednakże opiekunowie mają przede wszystkim problemy z oceną pomiędzy 3 a 4. W szczególności problemem staje prawidłowa ocena stanu odżywienia psów z długim włosem, co utrudnia możliwości oceny wizualnej w obu kierunkach – jedni widząc dużo włosa u psów uznają je za potężne, inni odwrotnie – ?przecież on/ona ma dużo włosów, to nie jest otyły pies?.
Dość ważnym z punktu widzenia powstawania otyłości jest podawania przekąsek swoim pupilom. Jeśli na Waszych stołach goszczą miseczki z ciasteczkami, orzeszkami, cukierkami do których dostęp jest praktycznie stały zachowujcie się podobnie wobec swoich zwierząt. Kieszenie pełne smakołyków, podawanie ciasteczek przy okazji naszego przekąszania, wszechobecne słodycze dostępne na wyciągnięcie ręki czy pyszczka stwarzają okazje do zwiększenia ilości kalorii przyjmowanych przez nasze zwierzęta.
24,5% ankietowanych przyznaje się do podawania przekąsek kilka razy dziennie.
Procentowy rozkład częstości otrzymywanych przez psa przekąsek
Odpowiadając na pytanie ?Jakie przekąski podawane są psu? właścicele udowodnili, iż poziom wiedzy na temat prawidłowego żywienia psów jest niski. Aż 84% opiekunów przyznało się do podawania pupilom ludzkiego jedzenia, 57% podaje resztki ze stołu a najbardziej niepokojące jest to, że aż 23% podaje psom słodycze.
Procentowy rozkład podawanych psom przekąsek
Wyniki dotyczące aktywności fizycznej dobitnie pokazują jak ogromny wpływ na sylwetkę psa ma ruch, który mu zapewniamy. Ponad 70% psów z bardzo dużą lub dużą aktywnością fizyczną wagowo mieści się w normie, natomiast 28% psów z małą aktywnością jest otłuszczonych.
Procentowy rozkład sylwetki psa do aktywności fizycznej
Ostatnie wyniki obrazują, że niecałe 50% zwierząt nie ma żadnych problemów zdrowotnych, natomiast u reszty występują choroby, na które może mieć wpływ zwiększona masa ciała.
Warto zastanowić się na coraz poważniejszym problemem jaki dotyka nasze psy. Zanim rzeczywiście wystąpią objawy w postaci kulawizn, zerwania więzadeł kolanowych, problemów z kręgosłupem trzeba zacząć od podstaw – zważyć swojego psa i porównać do wzorca rasy lub iść na wizytę do lekarza weterynarii, który będzie mógł ustalić czy Twój pies jest otyły czy nie.
Procentowy rozkład chorób u ankietowanych psów
Podsumowując, otyłość u zwierząt przybiera w Polsce skale poważnego problemu. Aby skutecznie móc ją zwalczać należy zwiększać świadomość ludzi poprzez zrozumienie, jak bardzo może ona odbijać się na zdrowiu zwierzęcia.
Wyniki badania zostały udostępnione i opisane przed panią magister Jagnę Wypych. Dziękujemy
http://thepoodleanddogblog.typepad.com